
Pierwszym celem działalności Ogólnopolskiej Izby Zaawansowanej Praktyki Pielęgniarskiej jest poprawa systemu opieki zdrowotnej nad pacjentem, w którym stały dostęp do personelu wyższego medycznego o najwyższych kompetencjach i uprawnieniach jest kluczowy. Brak lub niewystarczający czas w komunikacji z pacjentami budzi w nich niepokój, chaos, poczucie zagrożenia w warunkach szpitalnych, w efekcie czego jakość opieki jest oceniana negatywnie. Badania naukowe dowodzą o bezpośredniej zależności pomiędzy satysfakcją z opieki medycznej i ilością zdarzeń niepożądanych a liczbą wykwalifikowanego personelu pielęgniarskiego.
Młodzi lekarze skarżą się, że w czasie leczenia pacjentów napotykają poważny problem biurokratyzacji w szpitalach: cytuję: „Jeżeli pracujemy po 200 godzin w miesiącu, etat lekarski to 160 godzin, a 40 godzin to godziny obowiązkowe rezydentów (…), to 100 godzin spędzamy przy dokumentach.” – powiedziała lekarka Maria Kłosińska. Szczegóły Dlatego pacjenci czują się pozostawieni sami sobie, bo lekarze nie mają czasu dla nich. Stąd konieczność powołania Koordynatorów Opieki Medycznej – Zaawansowanej Praktyki Pielęgniarskiej (ZPP) – personelu wyższego medycznego … ZPP nie odbarczy lekarza od spraw biurokratycznych, ale może przejąć częściowo jego uprawnienia dla dobra pacjenta w publicznych podmiotach leczniczych.
NOWOCZESNY PODZIAŁ ZADAŃ W XXI WIEKU W RELACJI LEKARZ – KADRA PIELĘGNIARSKA
„Do lekarza powinna należeć część lekarska, a więc stawianie rozpoznania i dobór testu genetycznego do sytuacji klinicznej. Rozmowa z pacjentem, wywiad z pacjentem, przygotowanie do badań genetycznych i rozmowa po ich przeprowadzeniu – to wszystko mogłyby robić pielęgniarki genetyczne” – mówi prof. Anna Latos-Bieleńska, konsultant krajowa w dziedzinie genetyki klinicznej. Źródło: Puls Medycyny
https://pulsmedycyny.pl/prof-latos-bielenska-w-polsce-potrzebujemy-ok-300-pielegniarek-genetycznych-lekarze-musza-delegowac-uprawnienia-1208658 opublikowano: 20-02-2024, 11:50
Nawiązując do powyższego pozostałe czynności (poza rozpoznaniem jednostki chorobowej i doboru leczenia co jest atrybutem lekarza) wykonuje kadra pielęgniarska, w tym jest rola Zaawansowanej Praktyki Pielęgniarskiej – Koordynatora Opieki Medycznej, który ma stały kontakt z pacjentem. W aktualnym porządku systemu opieki zdrowotnej wszystkie funkcje i zadania ceduje się na lekarzy, co jest marnotrawieniem zasobów. Rola kadry pielęgniarskiej jest wciąż niedoceniona mimo posiadanych wysokich kwalifikacji i kompetencji (na tym etapie brak praktycznych uprawnień na równi z lekarzem poza opieką pielęgnacyjną).
W celu wykluczenia coraz częstszych niepożądanych błędów lekarskich lekarz powinien skoncentrować się na rozpoznaniu jednostki chorobowej oraz doborze wg ustalonych procedur farmakoterapii lub zabiegów operacyjnych.
W związku z deficytem kadr medycznych ustawodawca dopuścił pracę medyków w nienormowanym czasie pracy poza stosunkiem pracy w publicznych podmiotach leczniczych. Stąd z każdym rokiem rośnie odsetek medyków wykonujących prywatną praktykę stając się przedsiębiorcami. Jednakże ochrona prawna w Polsce najlepiej wykwalifikowanego personelu medycznego jest na najniższym poziomie, szczególnie pielęgniarek kontraktowych.
W 2005 r. tylko 1% kadry pielęgniarskiej było zatrudnionych na kontraktach gospodarczych. Aktualnie aż 40% do 60% ogółu pielęgniarek pracuje na kontraktach w publicznych podmiotach leczniczych.
Drugim celem Zaawansowanej Praktyki Pielęgniarskiej jest szeroko pojęta działalność związana z ochroną prawną naszej grupy zawodowej, w tym powszechnie stosowanym praktykom dyskryminacyjnym na kontraktach i nie tylko (opis poniżej). – zobacz więcej
Jesteśmy odpowiedzialni za stworzenie takich warunków pracy kadrze pielęgniarskiej młodego pokolenia, by czuli się w miejscu pracy szanowani i godnie wynagradzani. Po wypowiedziach medialnych młodych reprezentantów naszego zawodu jawi się przerażający obraz kadry pielęgniarskiej młodego pokolenia, w którym pasja pomocy drugiemu człowiekowi znikła, ponieważ wytworzył się w nich mechanizm obronny: nie chcą być dłużej wykorzystywani jak starsze pokolenie tzn. pracować „do ostatniego tchu” i być mobbingowani. Młode pokolenie kadry pielęgniarskiej zwraca uwagę na ważność pakietów socjalnych prywatnych pracodawców, co wskazuje, że utracili nadzieję na adekwatne wynagrodzenia wg swojego wykształcenia w publicznych szpitalach w odniesieniu do zawodu lekarza (chociaż posiadają równorzędne wykształcenie wyższe medyczne).
Koszt całkowity pracownika etatowego jest z zasady wyższy od kosztu pracownika kontraktowego. W związku z niedofinansowaniem szpitali kierownicy podmiotów leczniczych w porozumieniu z jednostkami samorządowymi ustalają wysokość stawek wynagrodzenia na umowach cywilnoprawnych. W tym celu obniżają stawki wynagrodzenia najliczniejszej grupy medycznej – kadry pielęgniarskiej poprzez usunięcie ze składowych w stawce np. pochodnych wynagrodzenia (dodatki nocne i świąteczne, ekwiwalentu urlopu, kosztów zusowskich itd). Są to elementy dyskryminacji płacowej wbrew obowiązującym przepisom prawa.
Warto pamiętać, że nadrzędnym zadaniem szpitala jako podmiotu leczniczego niekomercyjnego jest misja użyteczności publicznej, której celem jest zapewnienie pacjentom prawidłowej opieki medycznej. Nie można jednak łamać praw kadry pielęgniarskiej, aby osiągnąć cele misji, bo cel w tym przypadku nie uświęca środków.
Trzecim celem Zaawansowanej Praktyki Pielęgniarskiej jest rozszerzenie uprawnień kadry pielęgniarskiej na równi z lekarzami w celu zapewnienia szybkiej, fachowej i niedrogiej opieki medycznej, co ma związek z pierwszym celem poprawy funkcjonowania systemu ochrony zdrowia w Polsce.
2 odpowiedzi do „Działalność OIZPP”
-
Bardzo mnie interesuje statut nowo powstającej OIZPP.Cele .i zadania tej nowej organizacji są bardz zbieżne z Samorządem Zawodowym PiP.Kwestie prawne dotyczące wielu rozwiązań w obszarze zawodu leżą w gestii resortu zdrowia i Parlamentu RP. Nie ma tam przedstawicieli naszego zawodu.W opini organizacji OIZPP jakimi narzędziami będzie naprawiana na lepsze zmiana ,poprawa systemu zawodowego?
-
dziękuję za komentarz. Stan obecny jest taki: 1/ odmowa rejestracji OIZPP przez Prezes NRPiP (brak poparcia społecznego – stąd ankieta 3 pytań) 2/ odpowiedź z MZ, że OIZPP można zarejestrować ustawą 3/ jesteśmy w kontakcie z wybranymi posłami Komisji Zdrowia – czekamy na ich stanowisko. Jeśli chodzi o Pani dalsze pytania – zapraszam do zaangażowania się. Jako inicjatywa oddolna każdy może przyłączyć się, by pomóc. Na tą chwilę jest sondaż dot. przyszłości pielęgniarstwa w Polsce w celu stworzenia odrębnej izby o zasięgu ogólnopolskim w ramach struktur samorządu już istniejących (coś na wzór Wojskowej Izby Lekarskiej, która obejmuje zasięgiem całą Polskę). Ponadto wystosowano zaproszenia do dydaktyków i studentów w celu określenia 50 uprawnień na równi z lekarzami zgodnie z ustawowymi kompetencjami. Nie chcemy na siłę tworzyć rozłamu (ale z relacji WOIPiP i NIPiP wg pism wypływa obojętność na dyskryminację itd.) i jesteśmy koncyliacyjni, ale nie może być tak, że przez ponad 20 lat nie ma w Polsce ZPP, nie ma ochrony prawnej kontraktowych, nie ma reakcji ze strony izb ws. powszechnej dyskryminacji płacowej kontraktowych, wykształcenia (nie chcą mgr piel) itd. więcej wysłanych pism w zakładce dokumenty i wnioski
-
Dodaj komentarz