Ciekawe książki, prace, artykuły, badania naukowe w nawiązaniu do zawodu pielęgniarki. Zachęcamy do przesyłania swoich prac badawczych, które mogą służyć dalszemu rozwojowi zawodu pielęgniarki i wzmacnianiu jego pozycji w środowisku medycznym.
4) Praca badawcza nt. „Wartości a nonkonformizm pielęgniarek”. Celem tej pracy jest określenie związków występujących pomiędzy osobowościowym nonkonformizmem a preferowanymi wartościami warszawskich pielęgniarek. Niniejsza praca jest istotna w ocenie predyspozycji osobowościowych w kontekście usamodzielnienia zawodu pielęgniarki poprzez postulat rozszerzenia określonych uprawnień na równi z lekarzami. Wg ogólnopolskiej ankiety na pytanie „Czy jesteś za rozszerzeniem uprawnień zawodowych pielęgniarek w określonym zakresie zgodnie z ustawą o zawodzie pielęgniarek i położnych tj. świadczeniem usług leczniczych, diagnostycznych, rehabilitacyjnych oraz czynności ratowniczych na równi z uprawnieniami lekarza” ponad 90% ankietowanych pielęgniarek odpowiedziało twierdząco – zobacz. Wg przeprowadzonych badań wśród pielęgniarek w jednym z największych, publicznych szpitali w Warszawie wynika, że cytuję: „istnieje istotna statystycznie, słaba i dodatnia korelacja pomiędzy poszczególnymi wymiarami wyrażającymi Otwartość na zmianę takimi jak: kierowanie sobą w działaniu (rho Spearmana=0,342) i kierowanie sobą w myśleniu (rho Spearmana=0,259) a nasileniem nonkonformizmu. Słabą, dodatnią korelację zaobserwowano również w przypadku jednego z wymiarów wyrażających Umacnianie siebie, którym jest wymiar Osiągnięcia (0,224) oraz umiarkowaną, ujemną korelację dla trzech wymiarów wyrażających Zachowawczość tj. Pokora (rho Spearmana=-0,473); Tradycja (rho Spearmana=-0,197) i przystosowanie do ludzi (rho Spearmana=-0,306). W oparciu o powyższe, należy uznać hipotezę badawczą 1 za zweryfikowaną pozytywnie”.
Oznacza to, że pielęgniarki w aglomeracjach miejskich mają predyspozycje osobowościowe do podjęcia większej odpowiedzialności wynikających z wykonywanej pracy zawodowej. Otwartość na zmianę, kierowanie sobą w działaniu i myśleniu dowodzą o tym, że przekraczają strefę komfortu i mentalnie są gotowe do podjęcia wyzwań związanych z aktywnym i samodzielnym uczestnictwem w opiece i leczeniu pacjentów, jeśli tylko zostanie stworzona przestrzeń w zakresie regulacji uprawnień. Warszawskie pielęgniarki przejawiają osobowościowo postawę nonkonformistyczną. Dotychczasowa rola pielęgniarki w publicznym systemie ochrony zdrowia jako personelu średniego, pomocniczego lekarza budzi sprzeciw środowiska pielęgniarek. Wypełnianie obowiązków bez poczucia sprawczości w swojej pracy zawodowej zgodnie z przedstawionymi niżej wynikami badań uległa diametralnej zmianie: wpisana w feudalny system zarządzania publicznych szpitali rola pielęgniarki, która wykonuje zadania wyłącznie na zlecenie lekarza uwiera, ogranicza potencjał wykształconych pielęgniarek i jest jednym z czynników powszechnego wypalenia zawodowego (obniżanie przydatności zawodowej pielęgniarek, drastyczne dysproporcje płacowe między lekarzem a pielęgniarką, chociaż posiadają równorzędne wykształcenie, traktowanie pielęgniarek jako personelu średniego, pomijanie ich w zespołach interdyscyplinarnych). Ewoluowanie postaw i wartości polskich pielęgniarek są kluczowe we wdrożeniu Zaawansowanej Praktyki Pielęgniarskiej w publicznym systemie ochrony zdrowia w Polsce. Ponadprzeciętne wartości w wynikach badań dotyczących poczucia umacniania się oraz dążenia do osiągnięć świadczą, że pielęgniarki dostrzegają ważność doskonalenia zawodowego, co wymaga niezwłocznego stworzenia przestrzeni w realiach szpitalnych na realizację zdobytych umiejętności w kontakcie z pacjentem. Jest to społecznie pożądane w sytuacji niedoboru lekarzy i rosnącego zapotrzebowania na usługi medyczne. Światowym trendem współczesnego zarządzania ochroną zdrowia jest dywersyfikacja uprawnień lekarzy na rzecz kadry pielęgniarskiej i utworzenie Zaawansowanej Praktyki Pielęgniarskiej – więcej nt. Ewolucji zawodu pielęgniarki tutaj Poniżej analiza badanej grupy.
Prawdziwa historia polskiej pielęgniarki Ireny Gut – kiedy wybucha wojna była łagodną, spokojną uczennicą szkoły pielęgniarskiej w Radomiu. Od samego początku wojny los jej nie oszczędza, jednakże wraz z kolejnymi doświadczeniami, kolejnym poniżeniem, będzie rosła w niej siła nie tylko by przetrwać, ale również by ratować życie innych. Opowieść o sile i odwadze wobec tragicznych wyborów moralnych czyta się jak doskonale skonstruowany thriller. Warto przeczytać książkę pt.”Ratowałam od zagłady”, a następnie zobaczyć film z 2023 r. pt. „Przysięga Ireny”.

.

.
3) Poniżej próba oszacowania roli i zadań kadry pielęgniarskiej w systemie ochrony zdrowia w ujęciu optymalizacji kosztów finansowych i niedoborów kadry medycznej w publicznych podmiotach leczniczych poprzez wdrożenie umów cywilnoprawnych (outsourcing usług pielęgniarskich) i związane z tym wyzwania.
2) Podstawowa wiedza jaką powinni nabyć pracownicy etatowi i kontraktowi w zakresie norm społecznych w miejscu pracy i sytuacji, w których zachodzi ryzyko łamania praw. „Artykuł 13 ust. 1 ustawy z dnia 3 grudnia 2010 r. o wdrożeniu niektórych przepisów Unii Europejskiej w zakresie równego traktowania (Dz.U.2020.2156 t.j. z dnia 3 grudnia 2020 r.) stanowi, że każdy, wobec kogo zasada równego traktowania została naruszona, ma prawo do odszkodowania. W związku z tym osoba, która doznała dyskryminacji pośredniej, może zażądać od sprawcy, aby przywrócił stan sprzed dokonanych naruszeń, lub odszkodowania zarówno w zakresie tzw. szkody rzeczywistej, jak i szkody w postaci utraconych korzyści” strona 13 ważne zasady w postępowaniach cywilnoprawnych i z zakresu prawa pracy /poniżej/:
1) Tytuł książki: „Przemoc w pracy. Środki ochrony prawnej i metody przeciwdziałania” autor: Mateusz Gajda. Autor poddaje analizie przepisy polskiego prawa związane z przeciwdziałaniem przemocy w pracy, a także podaje liczne praktyczne porady dla pracodawców zainteresowanych podjęciem walki z przemocą w miejscu zatrudnienia. Książka zawiera także omówienie prewencyjnych regulacji przyjętych przez ponad dziesięciu zagranicznych legislatorów oraz rozważania na temat tego, czy polskie standardy ochrony prawnej przed przemocą w pracy zapewniają poziom ochrony porównywalny z wyznaczonym przez zagranicznych ustawodawców. Przepisy polskiego prawa zostały również ocenione przez pryzmat konwencji Międzynarodowej Organizacji Pracy nr 190 dotyczącej walki z przemocą i molestowaniem w świecie pracy. Mateusz Gajda – doktor nauk prawnych; adiunkt w Katedrze Prawnych Problemów Administracji i Zarządzania Wydziału Zarządzania UW; radca prawny współpracujący z kancelariami specjalizującymi się w dziedzinie prawa pracy i prawa ubezpieczeń społecznych; członek Międzynarodowego Stowarzyszenia Walki z Mobbingiem i Molestowaniem https://www.profinfo.pl/sklep/przemoc-w-pracy-srodki-ochrony-prawnej-i-metody-przeciwdzialania,190142.html#spis-tresci