Formy przemocy psychicznej – dyskryminacji w miejscu pracy

Edukowanie w sprawie różnych form stosowania przemocy psychicznej w hermetycznych środowiskach pracy takich jak szpitale, uczelnie jest koniecznością. Skutki długotrwałego przebywania w toksycznym środowisku sprawia, że czujemy się nieszczęśliwi, wypaleni oraz powstają zaburzenia psychofizyczne. Pracownicy medyczni, których celem jest wsparcie i pomoc choremu musi mieć zapewnione warunki pracy wolne od wewnętrznych organizacyjnych form stosowania przemocy psychicznej.

Warszawski Uniwersytet Medyczny, który kształci kadry medyczne nie jest wolny od stosowania różnych form przemocy psychicznej. Dlatego trudno dziwić się, że pracownicy medyczni: lekarze i kadra pielęgniarska stosują je na podwładnych w publicznych lub prywatnych podmiotach leczniczych.

Przykład z WUM 2024 r. : „Wspomnianą petycją początkowo podpisało się o wiele więcej osób, ale niektóre z nich później dzwoniły i mówiły: „przepraszam, ale proszę wykreślić moje nazwisko, bo boję się konsekwencji”. To nie są niepoważni ludzie, którzy podpisali byle co, tylko osoby, które mają bardzo wiele do stracenia w przypadku, gdyby ktoś się na nich mścił. A wiemy, że coś takiego może nastąpić. To już się dzieje. Wcześniej kary dyscyplinarne na uczelni czy w szpitalu uniwersyteckim praktycznie się nie zdarzały. W ostatnim czasie nakładane są na niepokornych pracowników, zwłaszcza tych, którzy nie kryją się z tym, że nie popierają działań aktualnego rektora” – powiedział prof. Tomasz Jakimowicz źródło: zobacz. poniżej fragment:

Dyskryminacja płacowa nie jest jedyną formą nierównego traktowania pracowników kontraktowych. Jest nią również przemoc psychiczna, molestowanie (tzw. szykany), molestowanie seksualne oraz mobbing. ” Dosyć niefortunnym zabiegiem na gruncie polskiego prawa okazało się również wprowadzenie definicji mobbingu wyłącznie do kodeksu pracy i podkreślenie, że jego ofiarą może być tylko pracownik. W następstwie tego zaniedbania pojawiły się głosy, iż mobbing jest zjawiskiem charakterystycznym tylko dla stosunku pracy i nie może wystąpić w przypadku zatrudnienia na podstawie umów cywilnoprawnych. Chciałbym podkreślić, że istnieją podstawy prawne, na podstawie których osoby zatrudnione na umowach cywilnoprawnych mogą już dziś dochodzić roszczeń w związku z mobbingiem. Warto pamiętać, że działania mobbera w istocie zmierzają do naruszania dóbr osobistych ofiary, a zatem istnieje możliwość dochodzenia roszczeń w oparciu o przepisy dotyczące ochrony dóbr osobistych. Prawo wymaga wdrożenia procedury przeciwdziałającej przemocy w pracy, (aktualnie) jest to jedynie rekomendowana praktyka – mówimy tu w końcu o zabezpieczeniu zdrowia pracowników. Problematyka przeciwdziałania różnym formom przemocy w pracy jest obszarem zaniedbanym przez polskiego ustawodawcę” – powiedział dr Mateusz Gajda źródło: https://www.prawo.pl/kadry/przemoc-w-pracy,516300.html Dyskryminacja pośrednia pracowników > pkt. 2 – zobacz