KOMUNIKAT PRASOWY
Pielęgniarki i środowiska medyczne: polska prezydencja w Radzie UE zmarnowała szansę na reformy ważne dla pacjentów
Warszawa, 21 czerwca 2025 r.
Polska prezydencja w Radzie UE pod przewodnictwem minister zdrowia Izabeli Leszczyny — choć chwalona przez polityków za sukcesy w reformie prawa farmaceutycznego i działania na rzecz cyberbezpieczeństwa — nie wykorzystała swojej szansy, by promować reformy, które realnie poprawiłyby jakość opieki nad pacjentami oraz sytuację kadrową w systemie ochrony zdrowia — oceniają przedstawiciele środowisk pielęgniarskich i organizacji medycznych.
W specjalnym liście otwartym skierowanym do minister zdrowia oraz decydentów rządowych i unijnych, pielęgniarki oraz eksperci wskazują, że podczas polskiej prezydencji całkowicie pominięto najbardziej palące problemy:
- brak rozwiązań ustawowych dla zaawansowanej praktyki pielęgniarskiej (APN),
- niedostosowanie modelu opieki do współczesnych wyzwań demograficznych i epidemiologicznych,
- niewystarczające wykorzystanie kompetencji pielęgniarek i innych zawodów medycznych,
- deficyt kadr w systemie ochrony zdrowia.
„Pacjenci w Polsce — i całej Europie — potrzebują nie tylko bezpieczniejszych leków czy cyberochrony. Potrzebują przede wszystkim dostępnej, kompetentnej, nowoczesnej opieki medycznej, opartej na współpracy całego zespołu terapeutycznego, w tym pielęgniarek z zaawansowanymi kompetencjami” — czytamy w liście.
Zdaniem sygnatariuszy, pomimo wcześniejszych zapowiedzi Pani Minister, o „docenieniu wykształconych pielęgniarek” nic w tej kwestii nie zmieniło się na poziomie regulacji prawnych, a prezydencja nie została wykorzystana do wzmocnienia roli zawodów medycznych innych niż lekarskie. Oznacza to zmarnowaną szansę na systemową poprawę dostępności i jakości świadczeń.
„Apelujemy do rządu o pilne działania: przygotowanie ustawy o APN, rozwój nowoczesnych modeli opieki zespołowej i inwestycje w kadry medyczne. To właśnie takie reformy — a nie wyłącznie legislacja farmaceutyczna — będą odczuwalne dla pacjentów” — podkreślają autorzy listu. szczegóły: http://oizpp.pl/?page_id=4120
.
Podjęliśmy współpracę z portalem pielęgniarek i położnych www.pielegniarki.info.pl Naszym celem jest dotarcie do szerokiego grona zawodowego, aby każdy mógł wyrazić swoją opinię w sondażu – ankiecie 3-ech pytań o przyszłości zawodu pielęgniarskiego.

.