Unifikacja w kształceniu zawodów medycznych pod nazwą Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego, w którym prymat wiedzie zawód lekarza jest ryzykownym projektem dla największej medycznej grupy zawodowej pielęgniarek i położnych. Zakres ustawowych uprawnień pielęgniarek nie został jeszcze określony – ukształtowany. Stąd konieczność wzmocnienia roli pielęgniarki przez wdrożenie do systemu opieki zdrowotnej Zaawansowanej Praktyki Pielęgniarskiej. Pozycja negocjacyjna we wzmocnieniu jej roli, a tracącej na liczebności samorządu zawodu pielęgniarki (ponad połowa ogółu pielęgniarek w Polsce liczy ponad 60 lat) może (nie musi) w tej sytuacji ulec pogorszeniu.
Efektem połączenia centrum kształcenia wszystkich zawodów medycznych jest zwiększenie kontroli państwa nad autonomicznością w kształceniu i kształtowaniu odrębności zawodów medycznych. W dłuższej perspektywie wpływ samorządów pielęgniarskich na przyszłe kształcenie będzie pomniejszony.
Wg projektu CMKP Naczelna Izba Lekarska chce mieć pozycje dominującą nad innymi zawodami medycznymi. cytuje za: „Jednym z ustawowych zadań samorządu zawodowego lekarzy i lekarzy dentystów jest opiniowanie i wnioskowanie w sprawach kształcenia przed- i podyplomowego lekarzy i w innych zawodach medycznych. Wszelkie działania w zakresie kształcenia podyplomowego w zawodach medycznych powinny więc być podejmowane zarówno w porozumieniu z samorządem lekarskim, jak i właściwymi samorządami innych zawodów medycznych” źródło: druk 3632 poniżej
Poniżej uzasadnienie projektu – autonomiczne centrum szkolenia pielęgniarek zostanie wchłonięte przez CMKP.
Poniżej pełny tekst projektu zmiany ustawy o CMKP