Wielkie oszustwo NRPiP ws. uprawnień Zaawansowanej Praktyki Pielęgniarskiej?

Wielkie oszustwo NRPiP ws. uprawnień Zaawansowanej Praktyki Pielęgniarskiej przekazanych do MZ ? Wg przesłanych pism do OIZPP należy stwierdzić, że zgłoszone postulaty NRPiP do MZ dotyczące APN (tł. na j. polski – Zaawansowana Praktyka Pielęgniarska – ZPP) całkowicie odbiegają od definicji zaawansowanej praktyki, ale są jej obrzydliwą karykaturą. Wg stanowiska wiceprezesa NRPiP Andrzeja Tytuły z dnia 24.01.2025 r. „postulat zrównania pielęgniarek z lekarzami w zakresie kompetencji jest równoznaczny z likwidacją zawodu pielęgniarki i położnej„. Właśnie na tym polega międzynarodowa idea ZPP, co oznacza brak zrozumienia zarządu NRPiP czym jest ZPP. ZPP jest samodzielnym wykonywaniem w określonym zakresie czynności medycznych zapisanych w ustawie o zawodzie pielęgniarki i położnej tj. m.in. diagnostycznych, leczniczych itd. Próby stworzenia karykatury w niektórych obszarach pielęgniarstwa nazywając ją zaawansowaną praktyką jest nieporozumieniem. W piśmie NRPiP do MZ z dnia 9.12.2024 r. ograniczenia ZPP do zaledwie 6 obszarów: 1) praktyka APN w opiece nad ranami i stomią 2) praktyka APN w opiece długoterminowej 3) praktyka APN w opiece paliatywno-hospicyjnej 4) praktyka APN w POZ 5) praktyka ZPN w pielęgniarstwie diabetologicznym 6) praktyka APN w pielęgniarstwie anestezjologiczny. Ten podział jest nieprofesjonalny, żenujący i odbiegający do światowych standardów ZPP. Pierwsze trzy w/w obszary stanowią integralną część, która ma związek z profilaktyką, diagnozą i leczeniem w opiece długoterminowej, w której zawiera się medycyna paliatywna. Jest ona częścią medycyny opiekuńczej, a w praktyce łączy się z onkologią, neurologią, geriatrią oraz opieką długoterminową. Dotyczy zwykle opieki nad pacjentami cierpiącymi na nieuleczalne i postępujące choroby, a jej celem jest łagodzenie bólu i innych objawów. Praktyka APN w POZ dotyczy działalności pozaszpitalnej. Natomiast pielęgniarstwo diabetologiczne nie jest jedną z 16 specjalizacji. Co z rozszerzeniem uprawnień pielęgniarstwa psychiatrycznego, rodzinnego, pediatrycznego, internistycznego itd. ? Dlatego w/w propozycja NRPiP dotycząca wdrożenia ZPP w polskim systemie ochrony zdrowia jest niemerytoryczna, niespójna, pozorna. Bałamutnym jest zaproponowanie przez NRPiP wpierw pilotażu, zamiast ustalenia konkretnych uprawnień, o których nie ma ani słowa w poniższym piśmie NRPiP do MZ. Przyszłość i znaczenie ZPP w systemie ochrony zdrowia jest znana wśród krajów rozwiniętych, dlatego z zaskoczeniem można przeczytać w opisanym piśmie NRPiP, iż „wdrożenie modelu APN (…) jest de facto działaniem przesuwającym priorytety rozwojowe pielęgniarstwa do nieznanej przyszłości”, z czym się absolutnie mając na uwadze doświadczenia zagraniczne nie zgadzamy. ZPP jest kluczowa w poprawie jakości opieki i leczenia pacjentów w systemie ochrony zdrowia.

W Stanach Zjednoczonych zaawansowana praktyka pielęgniarska (Advanced Practice Nursing, APN) obejmuje kilka głównych specjalizacji, w których pielęgniarki (Advanced Practice Registered Nurses, APRNs) mają szerokie uprawnienia diagnostyczne, lecznicze i zarządcze. Do najważniejszych dziedzin należą: Nurse Practitioner (NP) – pielęgniarka praktykująca w określonej specjalizacji, np.: Family Nurse Practitioner (FNP) – opieka podstawowa dla pacjentów w różnym wieku. Acute Care Nurse Practitioner (ACNP) – leczenie pacjentów w warunkach szpitalnych, często na OIOM-ach. Pediatric Nurse Practitioner (PNP) – opieka nad dziećmi i młodzieżą. Psychiatric-Mental Health Nurse Practitioner (PMHNP) – diagnozowanie i leczenie zaburzeń psychicznych. Adult-Gerontology Nurse Practitioner (AGNP) – opieka nad dorosłymi i seniorami. Certified Registered Nurse Anesthetist (CRNA) – pielęgniarki anestezjologiczne, które samodzielnie podają znieczulenia i monitorują pacjentów podczas zabiegów chirurgicznych. Certified Nurse Midwife (CNM) – pielęgniarki położne zajmujące się opieką prenatalną, porodami, opieką poporodową oraz zdrowiem reprodukcyjnym kobiet. Clinical Nurse Specialist (CNS) – pielęgniarki kliniczne specjalizujące się w określonych dziedzinach, takich jak kardiologia, onkologia, zdrowie psychiczne, opieka paliatywna czy intensywna terapia.

Zaawansowana praktyka pielęgniarska w USA cieszy się dużą autonomią, a w niektórych stanach pielęgniarki praktykują niezależnie, bez nadzoru lekarza, co zwiększa ich rolę w systemie opieki zdrowotnej.

Poniżej treść pisma NRPiP jaki został wysłany do MZ dnia 9.12.2024 r.

.