200 dni rządu – osiągnięcia MZ – lipiec 2024 r.

Minister zdrowia Izabela Leszczyna podsumowała 200 dni rządzenia resortem i wskazała na wprowadzone zmiany w systemie ochrony zdrowia. Podsumować to można wprowadzeniem do obiegu tabletki „dzień po” oraz zasadami aborcji w szpitalach z karami za jej utrudnianie – źródło: 04.07.2023 tutaj Zasięg zmian przez 200 dni rządów jest rozczarowujący: reforma oraz reorganizacja kadry medycznej (to od ich pracy zależy zadowolenie pacjenta) z wdrożeniem Zaawansowanej Praktyki Pielęgniarskiej utknął, chociaż mógłby podnieść jakość opieki nad pacjentami. Czekamy na dalsze działania MZ w celu realizacji naszych postulatów – zobacz Na nasze pisma oraz zgłoszenia o wdrożenie zmian w systemie ochrony zdrowia Minister Zdrowia nie odpisuje. RPO wspiera nas i ponagla MZ, by odpowiedziało na pisma – zobacz zakładka Dokumenty i Wnioski

Po 200 dniach rządzenia wzywamy ponownie MZ do wprowadzenia natychmiastowych zmian systemowych w celu poprawy jakości opieki i leczenia pacjentów. Uregulowanie spraw dotyczących wynagrodzeń kadry medycznej wraz normalizacją prawną Zaawansowanej Praktyki Pielęgniarskiej są priorytetem. Postulowaliśmy w piśmie do MZ o ustalenie górnej granicy stawki godzinowej lekarzy oraz określenia parytetu proporcjonalności stawek godzinowych lekarzy oraz kadry pielęgniarskiej na kontrakcie. Wg najnowszego raportu AOTMiT dot. wyceny procedur zabiegowych zdarzają się wyceny stawek wynagrodzenia lekarzy sięgających 1000 zł/h, ale średnia godzinowa stawka lekarza wynosi ponad 200 zł/h. 25% ogółu lekarzy osiąga ponad 350 zł/h. Pielęgniarka kontraktowa ma stawkę wynagrodzenia 65-100 zł/h czyli dysproporcje sięgają od 300% i więcej. – źródło: 07.07.2024 www.oizpp.pl zakładka Aktualności

Pani Minister Zdrowia Izabela Leszczyna jest przede wszystkim politykiem, o czym łatwo przekonać się po wpisie na platformie X z 5 lipca 2024r. (powyżej). Wolelibyśmy, by cała energia MZ została poświęcona na porządkowanie i reformowanie sfeudalizowanego i zmurszałego systemu ochrony zdrowia. Ale jeśli brakuje pieniędzy na wynagrodzenia pracowników medycznych od lipca br. (w stawki wynagrodzenia pielęgniarek kontraktowych nie wlicza się pochodnych w przeciwieństwie do lekarzy kontraktowych) należy skierować optykę społeczeństwa na temat zastępczy: personalnie uderzać w oponentów politycznych pod hasłem „rozliczymy PiS – nie odpuścimy”. Od tego są jednak sądy i Minister Zdrowia nie musi brać udziału w spektaklu politycznym. Jej pozycja nie jest zagrożona, ponieważ ma poparcie premiera Donalda Tuska. Zamiast patrzeć wprzód, politycy oglądają się do tyłu i próbują rozliczać swoich adwersarzy (to nie jest zadanie MZ, ale Prokuratury). Niestety po obu stronach zdarzają się nieprawidłowości. Za czasów rządów obecnej Minister Zdrowia doszło do nieprawidłowości wymienionych dalej osób: Mosiołek, Wiśniewska, Jędrzejczak, Dudek, Struzik, Kuliński, Siekielski, Legawiec, Mróz, Kacprzak w kontekście zmów cenowych** oraz podziału zasobów ludzkich (kadra pielęgniarska na kontrakcie) między szpitalami o profilu psychiatrycznym, których organem założycielskim jest Urząd Marszałkowski, nadanie z klucza partyjnego przez ministra jednego z resortu byłego dyrektora szpitala na stanowisko zarządcze osoby podejrzanej o przemoc psychiczną oraz inwigilację podległych pracowników, nękanie i podżeganie do bojkotu przedsiębiorcy przez dwa podmioty lecznicze, w tym podległy bezpośrednio Ministrowi Zdrowia poprzez bezpodstawne zerwanie obowiązującej umowy współpracy jako działania odwetowego wskutek ujawnienia naruszenia tajemnicy korespondencji. **doszło do naruszenia przepisów dotyczących zakazu porozumień ograniczających konkurencję (Dz.U.2024.594 §1art.6), które są definiowane jako wszelkie skoordynowane działania przedsiębiorców/podmiotów leczniczych, których celem i skutkiem jest wyeliminowanie, ograniczenie lub naruszenie w inny sposób konkurencji na rynku. Warto zaznaczyć, że same kierownictwo różni się w poglądach związanych z celami i zadaniami Ministerstwa Zdrowia. Wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny powiedział: „(…) zdrowie jest apolityczne, ale pytanie, jak „finansować zdrowie, w jakim zakresie i w jaki sposób” jest pytaniem politycznym. Przyznał, że różni się w tej sprawie z minister zdrowia, bo ona jest wiceprzewodniczącą Koalicji Obywatelskiej, a on przewodniczącym PPS. – To są dwa bieguny” – źródło: 05.07.2024 tutaj Niestety politykę uprawia się w Ministerstwie Zdrowia kosztem pacjentów. Od rozliczania polityków przez obecnie rządzących jakości opieki hospitalizowanych pacjentów nie poprawi się. Polska wciąż jest na niechlubnym ostatnim miejscu wśród krajów OECD pod względem jakości opieki nad pacjentami.

Chociaż to nie czas kampanii wyborczej w Polsce, w Wielkiej Brytanii pierwszy raz od 14 lat wygrała Partia Pracy tzw. laburzyści. W swoich zapowiedziach zmian podkreślają wsparcie związków zawodowych oraz ochronę prawną pracowników przed niekorzystnymi umowami. Wg sondaży publicznej sieci BBC wśród młodych ludzi tuż przed wyborami 4 lipca 2024 r. wyniki wskazały, że największą obawą z jaką mierzą się są koszty życia, ceny wynajmu mieszkań i fatalna ochrona zdrowia. – źródło: 07.07.2024 internet, Renata Kim „Wybory na Wyspach – Nowa Brytania”.

Dobry drogowskaz dla MZ w Polsce, by dalej podążać za nowymi, innowacyjnymi i wyczekiwanymi zmianami w systemie ochrony zdrowia, w szczególności reorganizacji kadr medycznych przez wdrożenie Zaawansowanej Praktyki Pielęgniarskiej w celu poprawy jakości opieki nad pacjentami (szybkiej, fachowej i niedrogiej opieki medycznej).

„Istnieją trzy rodzaje ludzi: 1. Innowatorzy. 2. Naśladowcy. 3. Idioci.” – Warren Buffett.